ZAMKI, PAŁACE I TAJEMNICE DOLNEGO ŚLĄSKA cz. 1
20
-22 lipca (sobota-poniedziałek)
WYJAZD Z TORUNIA I BYDGOSZCZY


Dzień 1
TORUŃ: 
Wyjazd godz. 4.30 - parking przy dworcu Toruń Miasto
BYDGOSZCZ: Wyjazd godz. 5.15 - parking przy hali Łuczniczka

MOSZNA: ZAMEK
Zamek w Mosznej swój imponujący wygląd zawdzięcza architekturze o barokowych, neogotyckich i neorenesansowych wpływach, jak również klimatycznym usytuowaniem pośród obfitego w drzewostan parku krajobrazowego. To co najbardziej intryguje odwiedzających największą atrakcję turystyczną Opolszczyzny to liczne wieże i wieżyczki, których jest dokładnie…99! Skąd taka liczba? Jak głosi legenda, hrabia Franz Tiele-Winckler nakazał wybudowanie 99 wieżyczek, gdyż przy 100 musiałby opłacić cały garnizon wojska. Inna legenda głosi, że 99 wież reprezentuje 99 majątków rodu Tiele-Winkler. Dziś, słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń, Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami oczarowuje przybywających turystów z kraju i zza granicy. Do teraz skrywa on wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

ZŁOTY STOK: KOPALNIA ZŁOTA I WYSTAWA MINERAŁÓW
„Kopalnia Złota" to specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. W pierwszej z nich - „Gertrudzie" (500 m) - turyści mogą podziwiać unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata. Można zobaczyć też zbiór pamiątek związanych z 10-wiekową tradycją i historią wydobycia złota oraz zapierający dech w piersiach skarbiec z 1066 sztabami złota. Druga ze sztolni - „Czarna" (700 m) - znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Ta sztolnia wiedzie zwiedzających XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. Podczas zwiedzania turyści mogą się zapoznać z technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków, podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad, odbyć przejażdżkę podziemnym tramwajem, wziąć udział w płukaniu złota bądź też obejrzeć wystawę minerałów.

KŁODZKO: PERŁA KOTLINY KŁODZKIEJ
Kłodzko to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska z bogatą ponad 1000-letnią historią, w której swoją obecność zaznaczyli Czesi, Niemcy i Polacy. Te trzy kultury wpłynęły na rozwój miasta, jego życie gospodarcze i społeczne, a także na jego kształt i charakter. W śródmieściu powstałym według średniowiecznego założenia urbanistycznego znajdują się budowle reprezentujące różne style architektoniczne. Można podziwiać kolorowe pochodzące z różnych wieków kamieniczki, imponujący ratusz, gotycki most z XIV w. będący unikatem na skalę krajową, kościół Wniebowzięcia NMP i górującą nad miastem twierdzę, która zafascynuje nie tylko miłośników architektury militarnej.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.


Dzień 2
Śniadanie.
KSIĄŻ: ZAMEK Z TARASAMI
Zamek Książ stanowi jeden z największych zamków zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jest zdecydowanie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Na jego wyjątkowość wpływa między innymi niezwykłe położenie – zbudowany został na urwistym cyplu skalnym na wysokości 395 m n.p.m., a otaczająca go kotlina porośnięta jest gęstym lasem. Zamek posiada ponad 400 pomieszczeń, łącząc w sobie różne style architektoniczne. Nic więc dziwnego, że określany był niegdyś mianem „Perły Śląska”. Zamek w Książu wybudowany został pod koniec XIII wieku, w latach 1288-1292. W swojej burzliwej historii zamek przechodził z rąk do rąk, stanowiąc przez pewien czas własność czeską, pruską czy rosyjską. Ostatecznie wrócił jednak w polskie ręce. Niejednokrotnie zamek ulegał również zniszczeniu, między innymi w wyniku wojen, był również kilkukrotnie przebudowywany.

WALIM: SZTOLNIE KOMPLEKSU "RIESE"
Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese”, czyli Olbrzym. Budowa nie została ukończona, a jej pozostałością pozostał szereg podziemnych kompleksów i nadziemnych budowli do dziś owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia, możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale, kosztem tysięcy istnień ludzkich, była dostępna tylko nielicznym śmiałkom. Podziemne trasy turystyczne Sztolni Walimskich, w kompleksie „RIESE”, są pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich.

SREBRNA GÓRA: TWIERDZA
Twierdza Srebrna Góra była projektem budowlanym powstającym na rozkaz pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego i będącym przez cały czas budowy pod jego bacznym okiem. Jej zadaniem była obrona granic prowincji śląskiej przed potencjalnym atakiem ze strony Austrii. Wpisała się do systemu umocnień, który obejmował powstałe wcześniej twierdze w Świdnicy, Kłodzku i Nysie. Budowa twierdzy w Srebrnej Górze trwała 12 lat, co dla tej kategorii obiektów było rekordowo krótkim czasem. W pierwszej kolejności powstały centralne elementy kompleksu - charakterystyczny, wysoki Donjon i bastiony pomocnicze - Kleszczowy, Nowomiejski, Gwiaździsty, Górny i Dolny. Później dobudowywano forty pomocnicze i wzmacniano powstałe już konstrukcje. Zabudowania twierdzy Srebrna Góra zajęły łącznie aż 106 hektarów.

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE: MIASTO KRZYWEJ WIEŻY I FRANKENSTEINA
Krzywa Wieża jest najwyższą i najbardziej Krzywą Wieżą w Polsce, w kolejce drugą w Europie zaraz po włoskiej Pizie. Jej odchylenie od pionu wynosi aż 2,14 metry, co nie tylko widać gołym okiem, ale również daje się odczuć stojąc wewnątrz wieży. Budowla ta wysoka jest na 34 metry co odpowiada dziesięciopiętrowemu budynkowi. Na szczyt wieży wiedzie 139 schodów, a trud wejścia rekompensują przepiękne widoki, które można podziwiać z jej korony. A co z Ząbkowicami Śląskimi wspólnego ma Frankenstein? Okazuje się, że zaskakująco wiele. Po pierwsze, od średniowiecza, aż do 1946 roku Ząbkowice Śląskie nosiły nazwę Frankenstein, a po drugie historia miasta ściśle związana jest z samym doktorem Viktorem Frankensteinem.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.


Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
ŚWIDNICA: KOSCIÓŁ POKOJU
Kościół Pokoju w Świdnicy to największy drewniany kościół w Europie a przy tym niezwykle oryginalny i ciekawy w swej formie. Doceniono ten fakt również poza Polską i ten niecodzienny obiekt z lat 1652-57 wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Dziś jest prawdziwym magnesem turystycznym, udostępnionym dla zwiedzających. Na szczególną uwagę zasługują tu barokowe elementy zdobnicze ołtarza głównego, ambony, chrzcielnicy, organów dużych i małych oraz lóż okalających świątynię od wewnątrz.

SUCHA: ZAMEK CZOCHA
Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Malowniczo położony nad jeziorem Leśniańskim budynek imponuje niezwykłą architekturą, a wnętrza odkrywają przed nami niesamowite historie oraz legendy. 
Wzniesiony w XIII wieku zamek ma bogatą historię. Ze względu na swoje położenie na pograniczu na początku pełnił funkcję głównie warowni. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, został częściowo strawiony przez pożar i po długim oblężeniu został zdobyty (choć tylko na chwilę) przez husytów. Przez wieki stracił swoją pierwotną funkcję, a stał się bardziej rezydencją. Ostatnia przebudowa zamku miała miejsce na początku XX wieku, kiedy to właścicielem został Ernst Gütschowa, bogaty producent wyrobów tytoniowych. Podczas II Wojny Światowej na zamku działy się tajemnicze rzeczy. Podobno wojska niemieckie pracowały w okolicy nad tajną bronią, w podziemiach miała działać szkoła szyfrantów.

KLICZKÓW: ZAMEK W DOLINIE KWISY
W maleńkim Kliczkowie stoi imponujące założenie, nawiązujące swą formą do słynnych francuskich zamków. Początkowo znajdowała się tu graniczna warownia, która wraz z sobie podobnymi miała chronić Księstwo Świdnicko-Jaworskie. W ciągu następnych stuleci zamek przechodził z rąk do rąk, a kolejni właściciele dobudowywali coś od siebie lub zmieniali wystrój na bardziej nowoczesny. Najpoważniejsza modernizacja miała miejsce pod koniec XIX wieku. Zamek został otoczony ogromnym, osiemdziesięciohektarowym parkiem w stylu angielskim. To właśnie w nim znajduje się najciekawszy, bo unikatowy w skali całego kraju, element tego kompleksu. Książę Fryderyk zu Solms-Baruth postanowił obok tradycyjnego w większych posiadłościach mauzoleum stworzyć również cmentarz dla swych ulubionych koni.

TORUŃ: Powrót ok. 23.00.

Cennik:
1.300 zł/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu, bilety wstępu
- przejazd autokarem, opłaty drogowe
- nocleg w Wrocławiu pokoje 2-4 osobowych z łazienkami
- wyżywienia HB: 2 śniadania, 2 obiadokolacje
- usługi pilockie i przewodnickie w zwiedzanych obiektach
- ubezpieczenie NNW

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY